Sposoby załadunku towaru w transporcie krajowym i międzynarodowym | Liftizer
blog / Sposoby załadunku towaru w transporcie krajowym i międzynarodowym

Sposoby załadunku towaru w transporcie krajowym i międzynarodowym

Załadunek i rozładunek towaru to dwa kluczowe etapy transportu krajowego i międzynarodowego. Sposób ich przeprowadzenia zależy od wielu czynników, jednak efekt ma być zawsze ten sam – bezpieczne i terminowe dostarczenie nienaruszonej przesyłki pod wskazany adres. Na czym polega załadunek i rozładunek towaru oraz jak te dwie czynności są regulowane przez przepisy?

Załadunek towaru ‒ rodzaje

Załadunek towaru polega na umieszczeniu go w wybranym środku transportu oraz zabezpieczeniu przed uszkodzeniami podczas podróży. Sposób załadunku różni się w zależności od rodzaju ładunku, jego objętości oraz wagi. Najczęściej załadunek towarów przeprowadza się ręcznie, przy wykorzystaniu palet lub kontenerów.

  • Załadunek ręczny – stosowany do transportu partii towarów o stosunkowo niewielkiej wadze. Wykorzystywany tam, gdzie partie ładunku mają niestandardowy kształt lub są formowane samodzielnie przez firmę przewozową. Ten rodzaj załadunku jest stosowany głównie w branży spożywczej, a także do przewozu rzeczy cennych lub wykonanych z kruchych materiałów.
  • Załadunek na paletach – pozwala na przewóz zróżnicowanego asortymentu na tej samej palecie. Jest przeprowadzany przy użyciu maszyn. Czas załadunku jest zdecydowanie krótszy niż przy załadunku ręcznym, ponadto zmniejsza się ryzyko uszkodzenia towaru. Przesyłkę zabezpiecza się pasami.
  • Załadunek w kontenerze – najlepszy wybór do przewozu dużych partii towarów. Często wybierany jako sposób załadunku dla towarów przewożonych drogą morską. Podczas załadunku kontenera należy pamiętać o tym, aby równomiernie rozłożyć ciężar towaru, aby zapewnić mu stabilność podczas przewozu.

Rozładunek towaru ‒ na czym polega?

Mianem rozładunku określa się wszystkie czynności przeprowadzane po zakończeniu transportu do miejsca docelowego, których celem jest wyniesienie ładunku z danego środka transportu. Rozładunek z tira lub samochodu zaczyna się od odbezpieczenia towarów. Następnie są one przenoszone lub przewożone do miejsca magazynowania. Tutaj również można wykorzystać rozładunek ręczny, jednak o wiele częściej stosuje się specjalne maszyny, takie jak wózki widłowe czy autonomiczne roboty.

Instrukcja załadunku i rozładunku ‒ czym jest?

Instrukcja załadunku i rozładunku towaru jest to dokument określający, na jakich zasadach w danej firmie odbywają się obie czynności. Regulamin określa między innymi zasady ogólne przewozu, sposób przygotowania pojazdu do przeprowadzenia transportu oraz zasady bezpieczeństwa, do jakich powinna stosować się osoba odpowiedzialna za załadunek i rozładunek.

Rozładunek towaru – przepisy

Zgodnie z ustawą dotyczącą prawa przewozowego w Polsce za ładunek lub rozładunek towaru z samochodu odpowiada nadawca bądź odbiorca, chyba że umowa podpisana z firmą przewozową zawiera inny zapis. W praktyce obie strony zazwyczaj zgadzają się na to, aby czynnościami zajął się przewoźnik, a więc aby załadunek lub rozładunek towaru był przeprowadzony np. przez kierowcę. Inną możliwością jest przeprowadzenie załadunku i rozładunku przez zlecającego z uwzględnieniem nadzoru ze strony kierowcy.

Konwencja CMR – rozładunek towaru

Konwencja CMR jest to umowa regulująca sposób, w jaki odbywa się transport międzynarodowy towarów drogą lądową. Jej zasady obowiązują wtedy, gdy punkt przyjęcia i odbioru towaru znajdują się w różnych krajach, z czego przynajmniej jeden z nich musi ratyfikować ten dokument. Konwencja  określa odpowiedzialność nadawcy, przewoźnika oraz zawiera zapisy dotyczące listów przewozowych. W dokumencie nie jest jednak wskazane to, na kim spoczywa odpowiedzialność za załadunek lub rozładunek towaru. Dlatego zawsze warto zadbać o umieszczenie odpowiedniego zapisu w umowie lub zleceniu transportowym.

Zależy Ci na znalezieniu zaufanego przewoźnika, który zajmie się kompleksowo Twoim transportem, w tym załadunkiem i rozładunkiem towarów? Skontaktuj się z przedstawicielem naszej firmy. W Liftizer od lat działamy w zakresie transportu towarów. Wykorzystujemy też specjalne urządzenia HDS, które pomagają nam obsługiwać naprawdę ciężkie ładunki!

załadunek i rozładunek towaru
Załadunek towaru przy transporcie krajowym i międzynarodowym

Transport HDS i nie tylko

Oferujemy transport krajowy pojazdem wyposażonym w HDS lub zorganizujemy sam załadunek lub rozładunek HDS-em.

Wyślij zapytanie

lub zadzwoń +48 508 614 495

ubezpieczenie transportu

22.11.24  |  autor: Liftizer

Ubezpieczenie transportu – kto za to odpowiada?

Zlecając transport rzeczy należy być przygotowanym na różne okoliczności. Towar może ulec uszkodzeniu, a nawet zostać zagubiony […]

Czytaj więcej
transport ponadnormatyczny

20.10.24  |  autor: Liftizer

Jak prawidłowo transportować ładunki ponadgabarytowe?

Przewóz ponadgabarytowy to przewóz ładunków, których wymiary bądź waga przekraczają normy określone przez przepisy prawa. Realizacja takiego zlecenia wymaga […]

Czytaj więcej
Modele transportu – jakie są?

25.09.24  |  autor: Liftizer

Modele transportu – jakie są?

Mianem modelu transportu określa się sposób, w jaki dana firma dostarcza towary pomiędzy poszczególnymi punktami. Zarówno transport […]

Czytaj więcej
transport kontenerów

10.09.24  |  autor: Liftizer

Transport kontenerów – najważniejsze informacje

Transport kontenerów to złożony proces logistyczny, który  zaczyna się od załadunku towarów do kontenera, a kończy na dostarczeniu ich pod wskazany adres. […]

Czytaj więcej
outsorcing w transporcie

26.08.24  |  autor: Liftizer

Outsourcing w transporcie

Outsourcing w branży transportowej to powierzenie innym podmiotom rozmaitych zadań – jest to decyzja, która niesie ze sobą […]

Czytaj więcej
1 2 8