Rola pilota w transporcie międzynarodowym | Liftizer
blog / Rola pilota w transporcie międzynarodowym

Rola pilota w transporcie międzynarodowym

Transport ponadgabarytowy obejmuje przewóz ładunków, które przekraczają standardowe wymiary lub wagę i wymagają specjalistycznego sprzętu, a także wcześniejszego uzyskania pozwoleń na przejazd. Głównym zadaniem pilota jest zapewnienie bezpieczeństwa w ruchu drogowym podczas przewożenia ładunków nietypowych pod względem wielkości. Czym zatem zajmuje się pilot? 

Praca pilota transportu ponadgabarytowego – na czym polega?

Pilot w transporcie ponadgabarytowym pełni różne funkcje. Do jego zadań w pracy należy:

  • Analiza trasy – pilot wraz z kierowcą i koordynatorem transportu opracowuje optymalną trasę. Musi być ona dostosowana do specyfiki ładunku. Podczas planowania należy uwzględnić wszelkie ograniczenia drogowe. Dla przewozów ponadgabarytowych takimi ograniczeniami mogą być chociażby mosty, tunele oraz zwężenia jezdni.
  • Koordynacja z lokalnymi władzami – pilot współpracuje z lokalnymi organami odpowiedzialnymi za zarządzanie ruchem drogowym. Uzyskuje niezbędne zezwolenia na przejazd oraz bierze odpowiedzialność za wszelkie czynności związane z zabezpieczeniem trasy.
  • Ostrzeganie kierowców –  pilot ostrzega innych uczestników ruchu drogowego o zbliżającym się transporcie ponadgabarytowym poprzez używanie sygnałów dźwiękowych, świateł czy znaków drogowych.
  • Zabezpieczenie w sytuacji zagrożenia – osoba pełniąca tę funkcję musi odpowiednio reagować również w przypadku nagłych sytuacji, takich jak korki drogowe czy awaria pojazdu.
  • Pomoc przy manewrowaniu – pilot udziela kierowcy wskazówek i kontroluje sytuację w miejscach, gdzie przejazd może być utrudniony.

Uprawnienia pilota transportu ponadgabarytowego

Wykonywanie zawodu pilota transportu wiąże się rzecz jasna ze zdobyciem odpowiednich ku temu uprawnień. Wymagania w tym zakresie różnią się w zależności od kraju. Jednak do najważniejszych i najbardziej podstawowych należy:

  • posiadanie prawa jazdy kat. B; często wymagane jest także prawo jazdy kategorii C lub C+E,
  • ukończenie kursu kierowania ruchem drogowym,
  • doskonała znajomość przepisów ruchu drogowego, ze szczególnym naciskiem na przepisy dotyczące przewozów ponadgabarytowych.

Ponadto przedsiębiorstwa przewozowe, które często realizują zlecenia za granicą, wymagają od swoich pracowników posiadania uprawnień do kierowania ruchem również w innych krajach UE, co wiąże się m.in. z koniecznością znajomości danego języka obcego. Pilot ładunków nienormatywnych powinien również wykazywać się odpowiednimi cechami charakteru oraz umiejętnościami miękkimi. Do najważniejszych należy cierpliwość, odporność na stres oraz analityczny umysł. W tym zawodzie należy być komunikatywnym oraz wiedzieć, jak efektywnie i szybko przekazywać najważniejsze informacje. Pilot ruchu drogowego musi być także osobą, która potrafi współpracować w zespole.

Pilot transportu ponadgabarytowego – zarobki

Ile zarabia pilot transportu ponadgabarytowego? Średnie zarobki na tym stanowisku w dużej mierze zależą od stażu pracy oraz tego, gdzie jest ona wykonywana ‒ pilot przydaje się zarówno w transporcie krajowym, jak i międzynarodowym. Osoby pracujące za granicą mogą oczywiście liczyć na lepszą wypłatę. Chcąc pracować jako pilot ładunków nienormatywnych w Niemczech należy jednak mieć odpowiednie uprawnienia. Najczęściej tego typu przewóz u naszych zachodnich sąsiadów odbywa się poprzez pilotaż BF-3. Zdobycie tego rodzaju uprawnień znacząco zwiększa szansę na atrakcyjne zarobki w branży. Osoby posiadające odpowiednie kwalifikacje do przeprowadzania takiego pilotażu mogą dalej rozwijać się w tej dziedzinie, zdobywając na przykład uprawnienia BF-4. Ogółem jednak pilot przewozów może liczyć na pensję w okolicach średniego miesięcznego wynagrodzenia.

Pilot w transporcie międzynarodowym
Pilot w transporcie międzynarodowym

Transport HDS i nie tylko

Oferujemy transport krajowy pojazdem wyposażonym w HDS lub zorganizujemy sam załadunek lub rozładunek HDS-em.

Wyślij zapytanie

lub zadzwoń +48 508 614 495

załadunek i rozładunek towaru

13.11.24  |  autor: Liftizer

Sposoby załadunku towaru w transporcie krajowym i międzynarodowym

Załadunek i rozładunek towaru to dwa kluczowe etapy transportu krajowego i międzynarodowego. Sposób ich przeprowadzenia zależy od wielu czynników, […]

Czytaj więcej
transport ponadnormatyczny

20.10.24  |  autor: Liftizer

Jak prawidłowo transportować ładunki ponadgabarytowe?

Przewóz ponadgabarytowy to przewóz ładunków, których wymiary bądź waga przekraczają normy określone przez przepisy prawa. Realizacja takiego zlecenia wymaga […]

Czytaj więcej
Modele transportu – jakie są?

25.09.24  |  autor: Liftizer

Modele transportu – jakie są?

Mianem modelu transportu określa się sposób, w jaki dana firma dostarcza towary pomiędzy poszczególnymi punktami. Zarówno transport […]

Czytaj więcej
transport kontenerów

10.09.24  |  autor: Liftizer

Transport kontenerów – najważniejsze informacje

Transport kontenerów to złożony proces logistyczny, który  zaczyna się od załadunku towarów do kontenera, a kończy na dostarczeniu ich pod wskazany adres. […]

Czytaj więcej
outsorcing w transporcie

26.08.24  |  autor: Liftizer

Outsourcing w transporcie

Outsourcing w branży transportowej to powierzenie innym podmiotom rozmaitych zadań – jest to decyzja, która niesie ze sobą […]

Czytaj więcej
1 2 8