Wykorzystanie HDS przy zleceniu międzynarodowym
HDS, czyli hydrauliczny dźwig samochodowy, to konstrukcja przygotowana z myślą o transporcie ciężkich ładunków o sporych gabarytach. Składa się z pojazdu, na którym został umieszczony żuraw wyposażony w układ hydrauliczny. HDS-y powszechnie wykorzystuje się w logistyce, branży budowlanej i reklamowej, a także w pracach porządkowych. Wynajem przenośnego dźwigu hydraulicznego może odbywać się na terenie Polski lub za granicą.
Co to jest transport międzynarodowy?
Zgodnie z definicją za transport międzynarodowy uznaje się usługi polegające na przemieszczaniu towarów, osób lub surowców energetycznych na terenie więcej niż jednego kraju. Ten rodzaj działalności umożliwia integrację lokalnej gospodarki z gospodarkami innych państw. Warto wiedzieć, że w tym aspekcie pojawia się dwoistość stosowanego nazewnictwa: zwyczajowa i ta związana z systemem podatkowym. Według tej drugiej i zgodnie z przepisami Unii Europejskiej transport na terenie krajów wspólnoty nie jest traktowany jako przewóz międzynarodowy, ale wewnątrzwspólnotowy.
Odpowiednie określenie charakteru realizowanego transportu jest szczególnie istotne w kwestii podatków. Podatek VAT od transportu wewnątrzwspólnotowego jest regulowany w kraju usługobiorcy. Firmy realizujące przewóz międzynarodowy mają prawo do skorzystania ze stawki VAT wynoszącej 0%, muszą jednak posiadać odpowiednie dokumenty takie jak: faktury od spedytora, listy przewozowe i inne pisma poświadczające charakter transportu (szczególne rozróżnienie pojawia się w zależności czy mamy do czynienia z importem, czy eksportem).
Transport HDS – co to jest?
Transport HDS odbywa się oczywiście z wykorzystaniem wspomnianego już dźwigu hydraulicznego. Cechą charakterystyczną tej konstrukcji jest uniwersalność – wszystkie czynności wykonywane podczas załadunku, przewozu i rozładunku mogą być przeprowadzone za pomocą jednego pojazdu. Dzięki temu można znacząco zaoszczędzić na kosztach całego przedsięwzięcia, a także na czasie potrzebnym na znalezienie i skoordynowanie wykonawców poszczególnych czynności. HDS odznacza się dużymi osiągami, jako że umożliwia przewożenie ładunków o wadze wynoszącej nawet kilkanaście ton. Jednocześnie dźwig jest tak skonstruowany, aby umożliwiać precyzyjne umieszczanie poszczególnych załadunków w wyznaczonych miejscach.
HDS wykorzystuje się również jako podnośnik o zasięgu wynoszącym ponad 20 metrów. Kolejną jego zaletą jest to, że umożliwia pracę w trudno dostępnych miejscach – w tym celu warto wykorzystać dźwigi umieszczone na pojeździe gąsienicowym. Pozwalają one na wykonywanie zleceń na trudnym terenie lub przy niesprzyjającej pogodzie.
Transport międzynarodowy – jakie dokumenty?
Oprócz podstawowych dokumentów, jakie są wymagane również w przewozie krajowym – czyli prawa jazdy, karty kierowcy, opisanych wydruków z tachografu, a także dokumentów dotyczących pojazdu – kierowca realizujący transport międzynarodowy musi mieć przy sobie również licencję na transport międzynarodowy, zezwolenie na transport międzynarodowy ładunków, karnety TIR i ATA, list przewozowy oraz zezwolenie EKMT. Do tego dochodzą również inne dokumenty, które można jednak przechowywać na przykład w siedzibie firmy.
Usługi HDS w Niemczech i nie tylko
W firmie transportowej Liftizer oferujemy wynajem pojazdów HDS na terenie Polski oraz poza jej granicami. Dysponujemy nowoczesnymi konstrukcjami, które umożliwiają szybką i bezproblemową realizację zleceń. Mamy wieloletnie doświadczenie w branży – współpracowaliśmy z firmami działającymi w różnych dziedzinach, dzięki czemu doskonale wiemy, jak dobrać pojazd odpowiedni do określonego zadania. Gwarantujemy profesjonalne doradztwo i atrakcyjne ceny, o które warto bezpośrednio zapytać naszych pracowników. W razie pytań ‒ pozostajemy do Twojej dyspozycji.