Żurawie samojezdne. Co warto o nich wiedzieć?
blog / Żurawie samojezdne. Co warto o nich wiedzieć?

Żurawie samojezdne. Co warto o nich wiedzieć?

Żuraw to rodzaj dźwigu, który wykorzystywany jest na placach budowy. Służy on głównie do przenoszenia ciężkich ładunków na wysokie piętra konstrukcji. Zastosowanie tego typu pojazdu jest jednak znacznie szersze. Jakie czynności można wykonywać przy użyciu żurawi samojezdnych oraz czym dokładnie charakteryzują się tego typu urządzenia?

Budowa żurawia samojezdnego

Pojazd jest złożony z podwozia, na którym umieszczono obrotową kolumnę wyposażoną w wysięgnik i wciągarki. Podwozie może być samojezdne, wyposażone na przykład w napęd dwusilnikowy lub stanowić część samochodu ciężarowego. W modelach samojezdnych konieczne jest dokładne ustabilizowanie podwozia oraz wyposażenie go w specjalne podpory. W przypadku wykorzystania auta ciężarowego urządzenie jest bardziej mobilne, jako że przemieszcza się po trudnych terenach, takich jak place budowy lub drogi będące w budowie.

Zależnie od rodzaju podłoża można wyszczególnić żurawie:

  • kołowe,
  • gąsienicowe,
  • jezdniowo-terenowe,
  • samochodowe.

Istnieją różne typy napędu, jakie mogą być zastosowane w żurawiach, w tym napęd hydrauliczny, mechaniczny oraz elektryczny. Umieszczony na nich wysięgnik wykonuje ruchy pionowe lub poziome, a także w obu kierunkach. Żurawie samojezdne mogą pracować w dwóch trybach: jako dźwig lub środek stosowany do przemieszczenia elementów.

Zakup czy wynajem – co bardziej się opłaca?

Przedsiębiorcy, zwłaszcza często korzystający z urządzeń podnośnikowych, zastanawiają się nad tym, która opcja jest dla nich najkorzystniejsza: zakup czy wynajem dźwigu? Dla większości optymalnym rozwiązaniem jest wynajem tego typu urządzenia. Powód stanowią głównie wysokie koszty zakupu, a także utrzymania dźwigu. Do tego należy wziąć pod uwagę wyśrubowane wymogi w zakresie utrzymania i eksploatacji żurawia samojezdnego. Do jego konserwacji niezbędne są między innymi specjalne uprawnienia poświadczone przez UDT. Należy doliczyć także koszty związane z przechowywaniem pojazdu w odpowiednim miejscu. Za wynajmem przemawia również to, że w cenie usługi maszyny znajduje się także jej obsługa.

Wynajem dźwigów – jaki pojazd wybrać?

Pomimo tego, że żurawie należą do urządzeń niezwykle uniwersalnych, warto dokładnie sprawdzić parametry danego modelu przed jego wynajmem, a tym bardziej zakupem. Najważniejszy czynniki to maksymalna wartość obciążenia, nazywana inaczej udźwigiem. Określa ona ciężar, jaki dane urządzenie jest w stanie podnieść. Przestrzegając tego limitu, możemy być pewni co do tego, że żuraw będzie działał prawidłowo. Kolejnym wartym sprawdzenia parametrem jest wysięg, a więc odległość w poziomie wyznaczona od osi obrotu do pionowej osi elementu ładunkowego. Z tym współczynnikiem nierozerwalnie związana jest wartość tak zwanego momentu udźwigu. Jest to dopuszczalny ciężar ładunku znajdującego się na konkretnym wysięgu żurawia. Inwestorów zainteresuje również wysokość podnoszenia, która jednak zawsze powinna być skorygowana o wysokość załadunku.

Gdzie znajduje zastosowanie dźwig samochodowy?

Jak wspomnieliśmy już wcześniej, żuraw może pracować w dwóch trybach: transportowym i dźwigowym. Sprawia to, że jest chętnie wykorzystywany do przeprowadzania prac w terenie, które uwzględniają obecność dużych załadunków. W szczególności są to takie czynności jak:

  • transport części budynków oraz elementów prefabrykowanych,
  • podnoszenie okien i drzwi na wyższe piętra,
  • przenoszenie mniejszych i większych sprzętów,
  • organizacja magazynu.

Tego typu pojazdy stanowią zatem niezbędnik do wykonywania prac budowlanych, w szczególności podczas stawiania budynków i dróg. Stosuje się je w pracach w terenie, w tym rolnictwie i leśnictwie, związanych między innymi z usuwaniem drzew i przeszkód znajdujących się na drodze.

Zalety korzystania z żurawi samojezdnych

Żurawie są niezwykle uniwersalne, jako że mogą być wykorzystywane do wykonywania prac o różnym charakterze. Do ich głównych zalet należy możliwość dostosowania trybu pracy do własnych potrzeb, ponieważ dźwigi samochodowe różnią się od siebie pod względem wielu parametrów.

Transport z wykorzystaniem ramienia HDS jest o wiele bardziej ekonomiczną opcją niż zastosowanie maszyn stacjonarnych. Poza tym żurawie samojezdne mogą dotrzeć w trudno dostępne miejsca dzięki temu, że są wyposażone w napęd. Nowoczesne maszyny są produkowane w ten sposób, aby korzystanie z nich było jak najbardziej komfortowe dla użytkownika. Wyposaża się je w rozmaite systemy kontrolujące, dzięki którym użytkownik ma pewność co do tego, że nie przekracza określonych limitów, między innymi w zakresie podnoszonego ciężaru.

Żurawie coraz częściej powstają przy użyciu części, które mogą zostać poddane recyklingowi. Ich wykończenie jest realizowane za pomocą lakierów oraz farb przyjaznych dla środowiska. Przedsiębiorstwa zajmujące się produkcją żurawi samojezdnych stale unowocześniają swoje produkty, co również zwiększa komfort i bezpieczeństwo ich wykorzystania. W celu przekonania się o korzyściach płynących z użycia żurawi samojezdnych zapraszamy do skontaktowania się z nami.

Transport HDS i nie tylko

Oferujemy transport krajowy pojazdem wyposażonym w HDS lub zorganizujemy sam załadunek lub rozładunek HDS-em.

Wyślij zapytanie

lub zadzwoń +48 508 614 495

Modele transportu – jakie są?

25.09.24  |  autor: Liftizer

Modele transportu – jakie są?

Mianem modelu transportu określa się sposób, w jaki dana firma dostarcza towary pomiędzy poszczególnymi punktami. Zarówno transport […]

Czytaj więcej
transport kontenerów

10.09.24  |  autor: Liftizer

Transport kontenerów – najważniejsze informacje

Transport kontenerów to złożony proces logistyczny, który  zaczyna się od załadunku towarów do kontenera, a kończy na dostarczeniu ich pod wskazany adres. […]

Czytaj więcej
outsorcing w transporcie

26.08.24  |  autor: Liftizer

Outsourcing w transporcie

Outsourcing w branży transportowej to powierzenie innym podmiotom rozmaitych zadań – jest to decyzja, która niesie ze sobą […]

Czytaj więcej
Pilot w transporcie międzynarodowym

06.08.24  |  autor: Liftizer

Rola pilota w transporcie międzynarodowym

Transport ponadgabarytowy obejmuje przewóz ładunków, które przekraczają standardowe wymiary lub wagę i wymagają specjalistycznego sprzętu, a także wcześniejszego […]

Czytaj więcej
transport hds na budowie

29.07.24  |  autor: Liftizer

Jak przebiega transport HDS materiałów budowlanych?

Samochód z HDS-em to specjalistyczny pojazd wyposażony w dźwig hydrauliczny, który umożliwia załadunek, transport i rozładunek ciężkich materiałów bez potrzeby używania […]

Czytaj więcej
transport ponadgbarytowy

10.07.24  |  autor: anna_seo

Jakie przepisy obowiązują w transporcie ponadgabarytowym?

Transport wielkogabarytowy ze względu na to, że jest specjalnym rodzajem transportu, podlega restrykcyjnym zasadom. Głównym źródłem regulacji jest […]

Czytaj więcej
1 2 7